Ebben a részben megvizsgáljuk a lapos és ívelt monitorok közti különbségeket, valamint átveszünk egyes különleges funkciókat, mint a VRR, HDR és MBR technológiák, illetve a konzolos játékosokra is kitérünk.
Különleges jellemzők
Miután meghatároztad, milyen képernyőméret, felbontás, frissítési frekvencia és paneltípus illik hozzád a legjobban, érdemes megvizsgálni, milyen extra funkciókat kínálnak egyes játékmonitorok, amik még jobbá tehetik a játékélményt.
AMD FreeSync és NVIDIA G-SYNC
A játékmonitorok egyik legfontosabb funkciója a változó frissítési frekvencia (Variable Refresh Rate - VRR) technológia, amit az AMD FreeSync vagy az NVIDIA G-SYNC biztosít. Mindkét technológia lehetővé teszi, hogy a monitor frissítési frekvenciája dinamikusan igazodjon a grafikus kártya által küldött képkockákhoz, ezáltal kiküszöböli a képernyőszakadást és a dadogást. Ráadásul mindezt anélkül teszi, hogy a VSync-hez hasonlóan növelné a bemeneti késleltetést.
- A FreeSync és a G-SYNC Compatible a VESA Adaptive-Sync szabványon alapul, míg a natív G-SYNC egy speciális modult használ, ami alacsonyabb bemeneti késleltetést és szélesebb dinamikus frissítési frekvenciatartományt biztosít, bár magasabb költséggel jár.
Mindkét technológia használatához kompatibilis grafikus kártyára lesz szükséged:
- G-SYNC: GeForce GTX 650 Ti Boost vagy újabb
- G-SYNC kompatibilis: GeForce GTX 10-es sorozat vagy újabb
- FreeSync: Radeon R9/R7 200-as sorozat vagy újabb
Egyes újabb G-SYNC monitorok már támogatják az AMD kártyákkal való kompatibilitást is, így könnyebb lehet a választás, ha már meglévő kártyád van.
HDR (nagy dinamikatartomány)
A HDR-támogatás megnöveli a kijelző fényerejét, kontrasztját és színmélységét, ami élénkebb és valósághűbb képet eredményez. Az igazi HDR élményhez azonban a monitorodnak legalább 1000 nit csúcsfényerővel, 90%-os DCI-P3 színtartománnyal és magas kontrasztaránnyal kell rendelkeznie.
Ezek a kijelzők általában drágábbak - ilyen például a Samsung Neo G7, ami teljes soros helyi fényerőszabályozást használ a jobb kontraszt érdekében.
Az olcsóbb HDR-monitorok általában csak minimális HDR-élményt nyújtanak, ezért ha komoly HDR-teljesítményt szeretnél, érdemes alaposan utánajárni a választott modellnek, és figyelni a tanúsítványokra is (pl. VESA DisplayHDR).
Mozgási elmosódás csökkentő technológia (MBR)
Ha a gyors mozgású játékok során szeretnéd a lehető legélesebb képet kapni, keress olyan monitorokat, amelyek támogatják a mozgási elmosódás csökkentését. Ezt a technológiát gyakran 1ms Motion Blur Reduction (MBR), NVIDIA Ultra Low Motion Blur (ULMB) vagy más hasonló néven találhatod meg. A monitor stroboszkópos háttérvilágítást alkalmaz, hogy csökkentse a mozgási elmosódást, de ezzel együtt a fényerő is csökkenhet.
Ne feledd, hogy a FreeSync/G-SYNC és MBR technológia nem használható egyszerre, kivéve, ha a monitorod rendelkezik egy speciális funkcióval.
Ha a legjobb teljesítményt szeretnéd ezen a téren, akkor válassz olyan monitort, ami NVIDIA ULMB2 vagy Blur Busters Approved tanúsítvánnyal rendelkezik.
Ezek a funkciók nagyban javíthatják a játékélményt, ezért érdemes átgondolni, melyikre van szükséged, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb monitort.
Ívelt vs. Síkmonitorok
Az ívelt monitorok egyre népszerűbbek, bár sokan kezdetben csak trendinek tartották őket. Az ívelt és sík monitorok közötti választás végső soron a személyes preferenciákon múlik.
Ívelt Monitorok
Az ívelt monitorok előnyei közé tartozik, hogy immerszív élményt nyújtanak, mivel a képernyő körkörösen öleli körül a látóteredet, így fokozva a játékélményt és a filmnézést. Csökkentik a torzítást és a színelméletet a képernyő széleinél, mivel az egész kijelzőt egyenletesebb szögből nézed. Emellett jobb betekintési szögeket is biztosítanak, mivel az ívelt képernyő szélét is közelebb hozza a látómező középpontjához.
Ugyanakkor, az ívelt monitorok több helyet foglalnak el az asztalon, ami nagyobb térigényűvé teszi őket. A nagyon meredek ívek, például 800R esetében néhány felhasználó kényelmetlenül érezheti magát, különösen, ha nem ülnek közvetlenül a monitor közepén.
Az ívelt monitorok különböző ívekkel rendelkeznek: a 800R a legmeredekebb ív, amely intenzív ívelt élményt nyújt, míg a 1500R enyhébb ívet ad, ami természetesebb és kényelmesebb lehet. A 3800R a legfinomabb ív, amely közel áll a sík monitorok élményéhez.
Síkképernyős Monitorok
A sík monitorok hagyományos megjelenítési élményt kínálnak, ami sok felhasználó számára természetesebb lehet. Könnyebben elhelyezhetők különböző munkakörnyezetekben és asztali elrendezésekben, valamint általában olcsóbbak, mint az ívelt monitorok, különösen nagyobb méretű modellek esetében.
Nagyobb képernyőméret esetén a sík monitoroknál előfordulhat, hogy a kép szélei elmosódottabbak és a színek is torzulhatnak, talán ilyenkor jobb választás lehet egy ívelt monitor.
A végső választás során érdemes mérlegelni a monitor méretét, az ív fokát, és azt, hogy mennyire illeszkedik az ívelt monitor az asztali elrendezésedhez. A témát mélyebben is taglaljuk az Ívelt vagy sík monitor - melyiket válaszd cikkünkben.
Felhasználás: PC vs. Konzolos Játékmonitorok
Amikor monitor vásárlásán gondolkodsz, fontos figyelembe venni, hogy milyen típusú eszközzel fogod használni: PC-vel vagy konzollal. Az Xbox és a PlayStation konzolok eltérő képességekkel rendelkeznek, amelyek befolyásolják a választást.
Xbox Konzolok
Az Xbox One S/X és az Xbox Series S/X támogatja a 120 Hz-es frissítési frekvenciát 1080p, 1440p és 4K UHD felbontáson. Azonban nem minden 1440p 144Hz+ monitor támogatja az „1440p 120Hz módot” az Xboxon. Előfordulhat, hogy ezek a monitorok csak 1080p 120Hz vagy 1440p 60Hz felbontásokat kínálnak. Az újabb monitorokon már feltüntetik, hogy melyik konzolos módokat támogatják, de ha régebbi modellek érdekelnek, akkor érdemes utánanézni más felhasználóknál vagy véleményekben, hogy biztosan megfelelő-e.
PlayStation 5
A PS5 szintén támogatja a 120 Hz-es frissítési frekvenciát 1080p, 1440p és 4K UHD felbontáson. Mint az Xbox esetében, itt is előfordulhat, hogy bizonyos 1080p 144Hz+ monitorok nem támogatják a PS5 „1080p 120Hz-es módját”. Ezért érdemes kétszer is ellenőrizni, hogy a választott monitor valóban kompatibilis-e a PS5 által támogatott módokkal.
PS4, PS4 Pro, Nintendo Switch
Ha PS4, PS4 Pro, Nintendo Switch vagy hasonló konzolokkal rendelkezel, nem szükséges magas frissítési frekvenciájú monitort vásárolnod. A PS4 és PS4 Pro legfeljebb 60 Hz-es frissítési frekvenciát támogat, így ezekhez a konzolokhoz egy 60Hz-es monitor is elegendő lehet, hacsak nem tervezed, hogy a monitort PC-s játékra is használod.
A végső választás során fontos, hogy ellenőrizd a monitor konzolkompatibilitását és frissítési frekvenciáját, hogy biztosan ki tudd használni a konzolod nyújtotta teljesítményt.
Zárszó
A megfelelő játékmonitor kiválasztása számos tényezőtől függ. Némi mérlegeléssel és utánajárással biztosíthatod, hogy választott monitorod minél inkább megfeleljen az elvárásaidnak.
Amennyiben még nem tetted olvasd el a sorozat korábbi részeit:
Hogyan válassz Gaming monitort #1 – Képernyőméret, felbontás, frissítés, képarány
Hogyan válassz Gaming monitort #2 – Paneltípusok és válaszidő