Cookie tájékoztató: Ezek a sütik nem hízlalnak, és még a böngészési élményedet is javítják. Használatukkal elfogadod irányelveinket.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Megéri falra szerelni a tévét? Elmondjuk az előnyöket és buktatókat!

Megéri falra szerelni a tévét? Elmondjuk az előnyöket és buktatókat!

Manapság egyre több lakásfotón, reklámban vagy lakberendezési ötletben bukkan fel falra szerelt tévé. Nem véletlen: a falra szerelt tévé látványos, letisztult, és első ránézésre azt üzeni, hogy itt bizony stílus van.

De vajon megéri-e a saját otthonunkban is falra szerelni a tévét? Nos, mint minden lakásfejlesztésnél, itt is vannak pro és kontra érvek - és ezek sokszor attól is függnek, milyen a lakás kialakítása, vagy épp milyen anyagból vannak a falak. Ezt a témakört hivatott körüljárni írásunk.

A falra szerelés számos előnyt kínál: helyet spórolhatunk, javulhat a tévézési szög, és a kíváncsi kisgyerekek vagy házi kedvencek is nehezebben férnek hozzá a képernyőhöz és a kábelekhez. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy az installáció nem mindig egyszerű: időt, pénzt és eszközöket igényelhet, ráadásul ha van soundbar vagy játékkonzol is a rendszerben, azoknak is új helyet kell találni.

Szóval mielőtt fúrót ragadnánk, érdemes végiggondolni, mire van szükség, és hogy valóban jobban járunk-e ezzel a megoldással.

Miért éri meg falra szerelni a tévét? 3 érv mellette

1. Helytakarékosság kisebb helyiségekben

Ez talán a legkézenfekvőbb előny. A mai ingatlanárak mellett sokan kisebb lakásokban élnek - vagy albérletben. Egy falra szerelt tévé értékes alapterületet szabadít fel, amit használhatunk extra tárolásra, szabadabb közlekedésre, vagy akár játékra. Ha van VR-szettünk, kisgyerekünk, esetleg csak szeretünk tornázni a nappaliban, ez a felszabaduló hely aranyat érhet.

És nem csak kis lakásokban hasznos! Ha a tévé például egy hálószobába vagy garázs-edzőterembe kerül, ott sincs túl sok mozgástér. Ilyenkor egy állványon billegő készülék csak útban van - elég egy rossz mozdulat, és máris fellökjük!

2. Jobb betekintési szögek

Igaz, néha túl magasra szerelik fel az emberek a tévét (mintha a plafonról néznék), de legalább van választási lehetőség. A fali konzolok segítségével sokkal rugalmasabban állíthatjuk be a tévét: nemcsak feljebb vagy lejjebb, hanem akár sarokba is tehetjük, ahol más bútordarab nem férne el.

Kaphatók dönthető, forgatható konzolok is - ezek különösen praktikusak, ha például zavaró a napsütés, vagy több helyről is néznénk a képernyőt. A fix tartók inkább a nagyon nagy képernyőkhöz ideálisak.

Konyhákban vagy házi edzőtermekben ráadásul sokszor nincs is más opció, mint a falra szerelés - hiszen a pulton inkább főzni, nem tévét tartani érdemes.

3. Védelem a kis kezek és tappancsok ellen

Mielőtt kisgyermek vagy háziállat kerül a házhoz, nem is gondolnánk, mennyi veszély leselkedik a tévére. A gyerekek imádják nyomkodni a gombokat, simogatni a képernyőt, a kutyák és macskák pedig különösen szeretik rágcsálni a kábeleket.

Egy falra szerelt tévé jelentősen csökkenti a balesetek esélyét. Ha viszont ezt az utat választjuk célszerű a többi elektronikai eszközt is biztonságosan elhelyezni - például a hangfalakat, vagy a vezetékeket elvezetni, elrejteni (ha nem tudjuk őket szekrénybe zárni).

A falra szerelés hátrányai - ezekre figyeljünk, mielőtt fúrni kezdünk!

rossz kábelmenedzsment

1. A szerelés macerás lehet

A falra szerelés nem csak annyi, hogy felpattintjuk a tévét és kész. Stabilan kell rögzíteni - ez általában fúrást, tipliket és a falban futó gerendák (vagy tégla, beton) felkutatását jelenti. Ráadásul a képernyő pozícióját pontosan be kell állítani - ha picit is ferdén kerül fel, az azonnal szemet szúr, és kezdhetjük elölről.

A nagyobb képernyőknél ez akár órákig is eltarthat, főleg ha elsőre nem sikerül tökéletesen. Ha betonfalunk van az még egy külön kihívás. És ha már fent van a tévé, lehet, hogy a hangszórót vagy médialejátszót is a falra kell tennünk, mert máshova nem fér.

2. Kábelrengeteg

Egy tévéállvány esetén a kábelek viszonylag egyszerűen elrejthetők. A falon viszont minden vezeték - legyen az tápellátás, HDMI vagy hangszórókábel - feltűnően kilóg, hacsak nem kezdünk el külön rendszert építeni a kábelek takarására.

És ne feledjük: a konnektorok általában a padló közelében vannak. Egy jól megválasztott fali pozíció szuperül néz ki... egészen addig, amíg a hosszú fekete kábel végig nem kígyózik a falon.

3. Nehézkes csatlakozás a bemenetekhez

Ha gyakran cserélgetjük a játékkonzolokat, USB-eszközöket vagy más külső lejátszókat, a falra szerelés nehézséget okozhat. Sok fali konzol nem engedi, hogy messzire kihúzzuk a tévét - így nehézkes hozzáférni a hátsó portokhoz.

Ha mégis ragaszkodunk a falhoz érdemes olyan tévét választani, amelyik oldalsó csatlakozókat is kínál. Ez sokan elfelejtik vásárlásnál, pedig rengeteg bosszúságot megspórolhat.

4. Gyengébb hangzás

A tévék beépített hangszóróit jellemzően úgy tervezik, hogy néhány centi távolságra legyenek a faltól. Amikor falra kerülnek, ez a „légrés” megszűnik, a hang pedig gyakran tompábbá, dobozszerűvé válik - főleg ha a fal vagy a konzol is rezonál.

Szerencsére néhány tévénél van beállítás a falra szereléshez igazított hangzásra, de ha ez nem válik be, akkor szinte biztos, hogy külső hangrendszerre lesz szükség - akár csak egy egyszerűbb soundbarra.

Megéri tehát falra szerelni a tévét? Íme egy gyors ellenőrzőlista!

Ha fel vagyunk készülve az idő- és eszközigényre, valamint a szoba is alkalmas rá, akkor semmi akadálya a falra szerelésnek. Sőt, bizonyos helyzetekben szinte kötelező - például ha kisgyerek, háziállat vagy zsúfolt tér veszélyezteti a tévét. Végül is nincs sok értelme egy 65 colos OLED-et venni, ha pár napon belül ujjlenyomatok borítják, vagy ne adj’ isten leesik és összetörik.

Ugyanakkor ha őszinte akarok lenni, akkor sokszor jobban megéri a tévéállvány mellett dönteni. Egyszerűbb hozzáférni a csatlakozókhoz, könnyebb elrendezni a kábeleket, és nem kell trükközni az áramforrással sem. Ráadásul van még egy előnye, amiről eddig nem volt szó: könnyebb lecserélni vagy áthelyezni a készüléket. Egy falról le- és újra felszerelni egy tévét nem kis feladat, és költözésnél előfordulhat, hogy a konzolt ott kell hagynunk - így az új helyen kezdhetjük elölről, új tartóval.

Ha azonban tudatosan állunk hozzá és előre számolunk a buktatókkal, a falra szerelt tévé nemcsak praktikus, hanem hosszú távon is stílusos és kényelmes megoldás lehet.

Tartalomhoz tartozó címkék: Televízió